Yolda kaldım ne yapmalıyım?

Yolda Kalma Durumu Zaman Zaman başımıza gelebilir ve bu çok can sıkıcı olabilir.

Peki bu durum başımıza geldiğinde nasıl davranmalıyız? 

Öncelikle araçlar yapıları gereği en ufak bir parçasından kaynaklı bile olsa arıza yapabilir ve araç ilerleyemez hale gelebilir öncelikli olarak aracın kusuru aranmak yerine kendi can güvenliğinizi ve ortam can güvenliğini korumak ve tedbir almak gerekmektedir.

Aracınız yolda kaldığında ilk önce Taşıtın ve diğer yol kullanıcıların güvenliğini tehlikeye düşürmemek için şehir içi 30 metre, şehirler arası yollarda ise 150 metre mesafeye reflektör konulmalıdır, aksi taktirde başka kazalara sebebiyet verebilirsiniz.

Aracınızın sorununu çoğu zaman anlayamazsınız genel olarak bir çoğumuz araç arızasından anlamayacağımız için kesinlikle araca müdahale edilmeden ustanızı arayıp danışmanızda fayda olacaktır.

En sık rastlanan hararet sorunlarında aşağıda ki resimde işaretli soğutma yedek haznesinin kapağı kesinlikle açılmamalıdır. Sıcak su içeride basınçlı olacağından, yaralanmalara ve yanıklara sebebiyet verebilir.

Aracın kaputu açılarak motorun kendi kendine soğutulması önerilir.

Araç trafikten uzakta sakin bölgede kalmış ise yerinden oynatılmaması daha iyi olacaktır ancak trafikte veya ara sokaklarda tam ortada kalmış araç diğer araç sürücüleri ve acil durum ekiplerini etkileyecektir bu durumlarda çevreden yardım  istenebilir araç güvenlik tedbirleri alındığı taktirde kenara itilebir.

Tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra Ustanızı arayarak danışabilir Acil Oto Kurtarma firması ile anlaşarak aracınızı servise götürebilirsiniz.

Bu gibi araç arızaları durumlarında ben yaparım ben hallederim gibi yaklaşımlar söz  konusu olabilir ancak bu çoğu zaman ters tepebilir masrafınız 1 ken 3 olabilir güvendiğiniz ve bildiğiniz bir ustadan yardım almak ve araca müdahale ettirmeden çekici yardımı ile servise götürmek sorunu büyütmemek açısından önem taşımaktadır.

 

Ankara Oto Çekicin-

EMEK06 Oto Kurtarma 

 

Şimdi Ara Canlı Yardım